Click here 
for Archives
 


   

My Facebook Page

Click on image to go to my Facebook page

Chess makes you Smart
Great Chess Minds 
make Great Students!

Chess Tournaments (November to December 2010) 

Date    
   
Tournament  
   
Download Form  
  
20 to 24 November 
     
  
  
2nd November Rating Tournament 2010 
(Kuala Lumpur)    
(FIDE rated)  
Organised by Cheras Chess Academy 
(Collin Madhavan)
  
Click to download 
the form. 
 
   
 
  
1 to 2  December   
   
    
  
8th Kids for Chess Camp 
(Kuala Lumpur)  
Organised by Cheras Chess Academy 
(Collin Madhavan) 

  
Click to download 
the form. 
  

    
   
  
4 to 5  December 
   
  
Penang Chess League
Team Tournament
(Penang)  
Details from Tan Eng Seong 
(012-429 9517).  
  

5 December 
    
  
No Frills Rapid Chess
 
(Kuala Lumpur)  
  
Click to download     
the form 
    
    
 
8 to 12 December  
   
  
  
Penang Heritage City Open 
International Chess Tournament 2010 
(Penang)    
(FIDE rated)   
    
Click to download     
the form 
       
  
      
  
17 to 19 December   
      
   
 
  
Sarawak open
(Sarawak)    
(FIDE rated) 
  
  
   
  
Contact
Joseph Ting (016-8893185 / fax: 084-331451) or 
Lim Kian Hwa (016-8603180 /lkhwa@tm.net.my).  
  
25 to 30 December  
  
  
S'PORE INTERNATIONAL YOUTH C'SHIPS
(Singapore) 
(FIDE rated)   
Click to download     
the form 
  
 
  
25 to 30 December 

 

SINGAPORE OPEN 2010
(Singapore) 
(FIDE rated)   
Click to download     
the form 
  
  
 
25 to 30 December  
  
ASEAN CHESS CHAMPIONSHIPS 2010
(Singapore) 
(FIDE rated)   
Click to download     
the form 
  
 
 
25 to 30 December  
 
ARBITERS’ SEMINAR
(Singapore) 
Click to download     
the form 
  
  
 
25 to 30 December 

 

FIDE Trainers Seminar for
FIDE Trainer Titles
(Singapore)
Click to download     
the form 
  
  
 

                                 

2nd November Rating Tournament 2010 
(FIDE rated)  
  

Dates: 20 to 24 November 2010 
Playing Venue: 
 
Pusat Kecemerlangan Sukan Cochrane,Jalan 
Cochrane, 55100 KL
Organisers: Cheras Chess Academy and assisted by MSSMKL. 
Sponsor: Cheras Chess Academy. 
Format:  7 round Swiss FIDE rated tournament.
Time control: 2 hours each for the whole game.
Entry fee: 
  
RM 50 for rated players
RM 80 for un-rated players
Prizes  

Elo 1751 to 1950: 

Elo 1551 to 1750:   

Un-rated & Elo below 1551:  

1st RM 300; 2nd RM200;3rd RM100; 4th RM80. 

1st RM 300; 2nd RM200;3rd RM100; 4th RM80. 

1st RM 300; 2nd RM200;3rd RM100. 
Schedule:
  
  
 
  
  
 
Round 1 20 November (Saturday) 2.30 pm to 6.30 pm
Round 2 21 November (Sunday) 9.30 am to 1.30 pm
Round 3 21 November (Sunday) 3.30 pm to 7.30 pm
Round 4 22 November (Monday) 9.30 am to 1.30 pm
Round 5 23 November (Tuesday) 9.30 am to 1.30 pm
Round 6 23 November (Tuesday) 3.30 pm to 7.30 pm
Round 7 24 November (Wednesday) 9.30 am to 1.30 pm
Eligibility:
   
Open to all Fide rated players with an ELO rating of 1950 and below. Un-rated FIDE rated players will be limited to the 1st 50 players only. Maximum number of participants is 80.


Click to view map to the playing venue 
(Pusat Kecemerlangan Sukan Cochrane)

List of Players

SNo. Name NRtg IRtg FED
1 Yat Guo Jie 1521 1836 MAS
2 Ting Shih Chieh Alfred 1596 1799 MAS
3 Madhavan Olivia 1519 1793 MAS
4 Sivanesan Subramanian 1533 1790 MAS
5 Liew Ken Yew 1446 1773 MAS
6 Nithyalakshmi Sivanesan 1571 1710 MAS
7 Jayamurthey Pavitranayagi 1539 1668 MAS
8 Haslindah Ruslan 1461 1661 MAS
9 Yap Wan Lin 1431 1661 MAS
10 Choo Cheng Yong Adrian 1577 0 MAS
11 Odaiyappan Naren 1417 0 MAS
12 Yap Bob 1413 0 MAS
13 Lim Ming Kang 1388 0 MAS
14 Wardana Andi Hartarto 1369 0 MAS
15 Sathish Hemant 1358 0 IND
16 Low Hong Ben 1352 0 MAS
17 Low Hong Jin 1341 0 MAS
18 Yee Jian Yang 1338 0 MAS
19 Aminuddin Nur Farihah 1336 0 MAS
20 Aminuddin Nur Faqihah 1322 0 MAS
21 Aminuddin Muhd Faris 1315 0 MAS
22 Muhammad Faqih B Aminuddin 1244 0 MAS
23 Yap Ying Hui 1172 0 MAS
24 Dhivia Avitra 1168 0 MAS
25 Beverly Lim Khai Qian 1142 0 MAS
26 Siddharthan M. Dinesh 1100 0 MAS
27 Neshan Jay 0 0 MAS
28 Abdul Rahim Raehana 0 0 MAS
29 Ang Karl Jin 0 0 MAS
30 Madjidov Irgash 0 0 UZB
31 Sak Chui Shin Edwin 0 0 MAS
32 Zakaria Mohd Fadrus 0 0 MAS













Round 7

Bo. SNo. Name Pts Res. Pts Name SNo.
1 8 Haslindah Ruslan   Zakaria Mohd Fadrus 32
2 5 Liew Ken Yew   4 Sivanesan Subramanian 4
3 7 Jayamurthey Pavitranayagi   4 Choo Cheng Yong Adrian 10
4 1 Yat Guo Jie 4   4 Yee Jian Yang 18
5 26 Siddharthan M. Dinesh 4   Madhavan Olivia 3
6 6 Nithyalakshmi Sivanesan   Aminuddin Nur Farihah 19
7 9 Yap Wan Lin   Sathish Hemant 15
8 11 Odaiyappan Naren 3   3 Wardana Andi Hartarto 14
9 30 Madjidov Irgash 3   3 Yap Bob 12
10 29 Ang Karl Jin 3   3 Low Hong Ben 16
11 22 Muhammad Faqih B Aminuddin   3 Low Hong Jin 17
12 2 Ting Shih Chieh Alfred   Aminuddin Muhd Faris 21
13 13 Lim Ming Kang 2   2 Yap Ying Hui 23
14 24 Dhivia Avitra 2   2 Aminuddin Nur Faqihah 20
15 27 Neshan Jay 1   Abdul Rahim Raehana 28
16 31 Sak Chui Shin Edwin 0   Beverly Lim Khai Qian 25

Round 6 

Bo. SNo. Name Pts Res. Pts Name SNo.
1 32 Zakaria Mohd Fadrus 4   4 Liew Ken Yew 5
2 8 Haslindah Ruslan 4   4 Jayamurthey Pavitranayagi 7
3 10 Choo Cheng Yong Adrian   Yat Guo Jie 1
4 4 Sivanesan Subramanian   Siddharthan M. Dinesh 26
5 18 Yee Jian Yang   3 Madhavan Olivia 3
6 14 Wardana Andi Hartarto 3   Nithyalakshmi Sivanesan 6
7 15 Sathish Hemant   Ting Shih Chieh Alfred 2
8 21 Aminuddin Muhd Faris   Yap Wan Lin 9
9 17 Low Hong Jin   Odaiyappan Naren 11
10 16 Low Hong Ben   Madjidov Irgash 30
11 19 Aminuddin Nur Farihah   2 Dhivia Avitra 24
12 12 Yap Bob 2   2 Lim Ming Kang 13
13 28 Abdul Rahim Raehana   2 Ang Karl Jin 29
14 25 Beverly Lim Khai Qian   Muhammad Faqih B Aminuddin 22
15 23 Yap Ying Hui 1   1 Neshan Jay 27
16 31 Sak Chui Shin Edwin 0   1 Aminuddin Nur Faqihah 20

Round 5 

Bo. SNo. Name Pts Res. Pts Name SNo.
1 32 Zakaria Mohd Fadrus   Jayamurthey Pavitranayagi 7
2 5 Liew Ken Yew   3 Choo Cheng Yong Adrian 10
3 1 Yat Guo Jie 3   3 Sivanesan Subramanian 4
4 2 Ting Shih Chieh Alfred   3 Haslindah Ruslan 8
5 6 Nithyalakshmi Sivanesan   Yee Jian Yang 18
6 26 Siddharthan M. Dinesh   Low Hong Jin 17
7 3 Madhavan Olivia 2   2 Yap Bob 12
8 9 Yap Wan Lin 2   2 Low Hong Ben 16
9 11 Odaiyappan Naren 2   2 Aminuddin Nur Farihah 19
10 29 Ang Karl Jin 2   2 Wardana Andi Hartarto 14
11 13 Lim Ming Kang   2 Aminuddin Muhd Faris 21
12 30 Madjidov Irgash   Muhammad Faqih B Aminuddin 22
13 20 Aminuddin Nur Faqihah 1   Sathish Hemant 15
14 24 Dhivia Avitra 1   1 Yap Ying Hui 23
15 27 Neshan Jay 1   ˝ Beverly Lim Khai Qian 25
16 28 Abdul Rahim Raehana ˝   0 Sak Chui Shin Edwin 31

Round 4 

Bo. SNo. Name Pts Res. Pts Name SNo.
1 7 Jayamurthey Pavitranayagi 3   3 Liew Ken Yew 5
2 2 Ting Shih Chieh Alfred   Zakaria Mohd Fadrus 32
3 4 Sivanesan Subramanian 2   Nithyalakshmi Sivanesan 6
4 19 Aminuddin Nur Farihah 2   2 Yat Guo Jie 1
5 8 Haslindah Ruslan 2   2 Odaiyappan Naren 11
6 10 Choo Cheng Yong Adrian 2   2 Ang Karl Jin 29
7 18 Yee Jian Yang 2   2 Siddharthan M. Dinesh 26
8 16 Low Hong Ben   Madhavan Olivia 3
9 17 Low Hong Jin   Lim Ming Kang 13
10 22 Muhammad Faqih B Aminuddin   1 Yap Wan Lin 9
11 12 Yap Bob 1   1 Dhivia Avitra 24
12 14 Wardana Andi Hartarto 1   1 Neshan Jay 27
13 15 Sathish Hemant 1   1 Madjidov Irgash 30
14 21 Aminuddin Muhd Faris 1   1 Aminuddin Nur Faqihah 20
15 31 Sak Chui Shin Edwin 0   0 Yap Ying Hui 23
16 25 Beverly Lim Khai Qian 0   0 Abdul Rahim Raehana 28

Round 3 

Bo. SNo. Name Pts Res. Pts Name SNo.
1 6 Nithyalakshmi Sivanesan 2   2 Ting Shih Chieh Alfred 2
2 7 Jayamurthey Pavitranayagi 2   2 Sivanesan Subramanian 4
3 5 Liew Ken Yew 2   2 Haslindah Ruslan 8
4 32 Zakaria Mohd Fadrus   2 Aminuddin Nur Farihah 19
5 1 Yat Guo Jie 1   1 Sathish Hemant 15
6 3 Madhavan Olivia 1   1 Low Hong Jin 17
7 9 Yap Wan Lin 1   1 Yee Jian Yang 18
8 20 Aminuddin Nur Faqihah 1   1 Choo Cheng Yong Adrian 10
9 11 Odaiyappan Naren 1   1 Aminuddin Muhd Faris 21
10 12 Yap Bob 1   1 Ang Karl Jin 29
11 13 Lim Ming Kang 1   1 Muhammad Faqih B Aminuddin 22
12 26 Siddharthan M. Dinesh 1   1 Wardana Andi Hartarto 14
13 23 Yap Ying Hui 0   ˝ Low Hong Ben 16
14 24 Dhivia Avitra 0   0 Abdul Rahim Raehana 28
15 30 Madjidov Irgash 0   0 Beverly Lim Khai Qian 25
16 31 Sak Chui Shin Edwin 0   0 Neshan Jay 27

Round 2 

Bo. SNo. Name Pts Res. Pts Name SNo.
1 2 Ting Shih Chieh Alfred 1   1 Odaiyappan Naren 11
2 4 Sivanesan Subramanian 1   1 Yap Bob 12
3 14 Wardana Andi Hartarto 1   1 Liew Ken Yew 5
4 6 Nithyalakshmi Sivanesan 1   1 Sathish Hemant 15
5 17 Low Hong Jin 1   1 Jayamurthey Pavitranayagi 7
6 8 Haslindah Ruslan 1   1 Siddharthan M. Dinesh 26
7 19 Aminuddin Nur Farihah 1   1 Yap Wan Lin 9
8 29 Ang Karl Jin 1   ˝ Zakaria Mohd Fadrus 32
9 16 Low Hong Ben ˝   0 Yat Guo Jie 1
10 23 Yap Ying Hui 0   0 Madhavan Olivia 3
11 10 Choo Cheng Yong Adrian 0   0 Dhivia Avitra 24
12 25 Beverly Lim Khai Qian 0   0 Lim Ming Kang 13
13 27 Neshan Jay 0   0 Yee Jian Yang 18
14 28 Abdul Rahim Raehana 0   0 Aminuddin Nur Faqihah 20
15 21 Aminuddin Muhd Faris 0   0 Madjidov Irgash 30
16 31 Sak Chui Shin Edwin 0   0 Muhammad Faqih B Aminuddin 22

Round 1 

Bo. SNo. Name Pts Res. Pts Name SNo.
1 1 Yat Guo Jie 0   0 Low Hong Jin 17
2 18 Yee Jian Yang 0   0 Ting Shih Chieh Alfred 2
3 3 Madhavan Olivia 0   0 Aminuddin Nur Farihah 19
4 20 Aminuddin Nur Faqihah 0   0 Sivanesan Subramanian 4
5 5 Liew Ken Yew 0   0 Aminuddin Muhd Faris 21
6 22 Muhammad Faqih B Aminuddin 0   0 Nithyalakshmi Sivanesan 6
7 7 Jayamurthey Pavitranayagi 0   0 Yap Ying Hui 23
8 24 Dhivia Avitra 0   0 Haslindah Ruslan 8
9 9 Yap Wan Lin 0   0 Beverly Lim Khai Qian 25
10 26 Siddharthan M. Dinesh 0   0 Choo Cheng Yong Adrian 10
11 11 Odaiyappan Naren 0   0 Wong Lai Meng 27
12 28 Abdul Rahim Raehana 0   0 Yap Bob 12
13 13 Lim Ming Kang 0   0 Ang Karl Jin 29
14 30 Madjidov Irgash 0   0 Wardana Andi Hartarto 14
15 15 Sathish Hemant 0   0 Sak Chui Shin Edwin 31
16 32 Zakaria Mohd Fadrus 0   0 Low Hong Ben 16

                                 

8th Kids for Chess Camp 

Dates
 
    
December 1 (Wednesday) 
December 2 (Thursday)  
  
Time: 
 
9.00 am to 3.00 pm (A total 12 hours)
  
Venue:  
  
 
Pandan Lake Club (Perdana Ballroom), 28, Jalan Perdana 3/8,
Pandan Perdana, Kuala Lumpur   
   
3 Levels 
  
 
1) Absolute beginner/beginner
2) Intermediate player
3) Aspiring tournament player

Meals  

Morning break and lunch provided for 

            Kids for Chess Program & Imagine Software, welcomes you to its 8th Chess Camp for children. The course has been designed to be fun and informative for the absolute beginner, the intermediate player as well as the aspiring tournament player. The Chess camp is headed by International Master Jimmy Liew & Candidate Master Collin Madhavan, and will be assisted by a team of very qualified trainers. 

            Entry fee is a flat rate of RM 90 per participant for the 2-day Chess Camp. All Chess equipment will be provided. If there should be any further enquiries, please feel free to contact Collin Madhavan at 03-91316474 or 016-2123578). 

           The closing date for submitting the forms is 30th of November 2010. 

Click to download the form. 

 

                                 

2nd SJKC Jalan Davidson Chess Open 
14th November 2010

Here are the top 3 winners for all six categories.

Boys under-9

1 Hemant Sathish
2 YEE JIAN YANG
3 Lye Lik Zang
Girls under-9

1 Melanie Koo Wei Wei
2 Chin Siew Mei
3 LOW WEN JUN
Boys under-12

1 Tin Jun Hao
2 Shum Rui Yuan
3 Darrel Yap
Girls under-12

1 ALAKARTHIKA ULAGANATHAN
2 Nur Faqihah Aminuddin
3 Chew Zhi Jing

Boys under-16

1 Liew Ken Yew
2 ANDREW SOONG
3 Derek Poon Guo Liong
Girls under-16

1 Olivia Madhavan
2 Nur Farihah Aminuddin
3 Banumathy a/p Gunasegaran

Click here for full results 

                                 

                    

Chess sessions in Cheras, Kuala Lumpur

Day & Time: Sunday from 3.15 to 5 pm.

Levels:  All levels from beginner to tournament player.

Age: Children from 5 years of age to adults.

Who should join: Anyone who is interested to play Chess either for fun or to become a 
                         strong player. For your information, we have been running classes in Cheras 
                         for more than 4 years. 

Area: In Cheras, Kuala Lumpur (near Leisure Mall). 

Enquiries:  Please call/sms Collin at  016-2123578, or email us.  

Chess Puzzles

#97
 
White
to play and win.    

#98
   
Black to play and win. 

Solution:   

   
  
    

    
  
  
  
       

1.Ne7+ R8xe7 2.Rd8+ Re8 3.Qf8+ 1–0 Chigorin – B. 1903 [1...R2xe7 2.Qxe7]
   

  

Solution:            

            
         

   
    

   
   
   
  

  
1.Rxf6 Kxf6 2.Bxe5 Kxe5 3.Qxd3 1–0 Peichewa - Christiansen 1990 [1...Kg5 2.f4 Kxf6 3.fxe5]
  

                                                                     Webmasters 2005 - 2010:  The Homepager Last updated 21 November 2010